Menu

None

Op zoek naar eenzaamheid

Eenzaamheid. Een probleem waar het de laatste jaren steeds vaker over gaat. En dit jaar, tijdens de Corona-crisis waren en zijn we eventjes allemaal eenzaam. Hier en wereldwijd. In deze nieuwe podcastserie gaat filosoof Cees Zweistra op zoek naar eenzaamheid. Cees spreekt met academici en (ervarings)deskundigen. Het resultaat is een intrigerende en persoonlijk zoektocht waarin verschillen kanten van het thema eenzaamheid worden belichten.

Zo ontdekt de luisteraard wat eenzaamheid is en waar het toe leidt. Maar ook hoe we eenzaam worden en of en welke specifieke rol corona en technologie daarin spelen. In de laatste aflevering wordt de vraag beantwoord wat we tegen eenzaamheid kunnen doen.

Deze podcast werd mogelijk gemaakt door KokBoekencentrum en Stichting Centre Erasme. De podcast is geproduceerd door Allard Amelink.

Alleen met duizend vrienden

Van Cees Zweistra verschijnt aankomend najaar het boek Alleen met duizend vrienden. In dit boek analyseert filosoof Cees Zweistra hoe technologie als Facebook maar ook robots in verzorgingshuizen een bijdrage kunnen leveren aan het versterken én oplossen van onze eenzaamheid. Met dit onderwerp diept Cees een thema verder uit waarop hij vorig jaar promoveerde aan de TU-Delft, de relatie tussen empathie, technologie en ethiek.

Beluister de podcastserie op www.kokboekencentrum.nl/eenzaam. De serie is ook te beluisteren via Google Podcast en Spotify (en binnenkort ook op Apple Podcast). 

Wellicht ook interessant

Je ziet drie mannen in beeld. Een van de mannen verzorgt een gewonde tweede man en een derde man loopt snel weg.
Je ziet drie mannen in beeld. Een van de mannen verzorgt een gewonde tweede man en een derde man loopt snel weg.
Basis

Als we niet oppassen, neemt het systeem ons te grazen

Onder tijdsdruk haastten theologiestudenten zich voorbij een hulpbehoevende man om op tijd een preek te kunnen houden over de barmhartige Samaritaan. De verwachtingen van het systeem – het niet teleurstellen van de professor – wonnen het van de zorg voor de kwetsbare. Dit experiment uit 1970 is nog altijd relevant, stelt Matthijs den Otter, want AI dreigt ons leven steeds verder te systematiseren. Hoe hiermee om te gaan? Matthijs vindt tips in de filosofie van Hauerwas.

Uitsnede uit de cover van Op de school van het lijden
Uitsnede uit de cover van Op de school van het lijden
None

Thema: School van het lijden

Hans Alderliesten werkt bij Movisie als senior onderzoeker op het gebied van dementie. In zijn werk staat de vraag centraal hoe mensen, ook wanneer zij te maken krijgen met kwetsbaarheid, ziekte of verlies, volwaardig kunnen blijven meedoen aan de samenleving. Hij beschouwt dementie niet alleen als een zorgvraagstuk, maar vooral ook als een samenlevingsvraagstuk. Daarnaast doet hij promotieonderzoek aan de Erasmus Universiteit Rotterdam naar leiderschap bij de filosoof Augustinus. Hij publiceert over menselijke waardigheid, kwetsbaarheid en de betekenis van klassieke denkers voor actuele maatschappelijke vraagstukken. In zijn nieuwste boek, Op de school van het lijden, brengt hij Augustinus en Job met elkaar in gesprek over lijden, verlies en de kunst van het leven. Elsbeth gaat in deze aflevering in gesprek met Hans Alderliesten.

Nieuwe boeken