Menu

None

De 4 beste boeken over christelijke ethiek in de 21e eeuw

Man die een bijbel leest
(Beeld: wal_172619 via Pixabay)

In een wereld die voortdurend verandert, staat de christelijke ethiek voor nieuwe uitdagingen en vragen. Hoe passen eeuwenoude morele principes zich aan aan moderne thema’s zoals technologie, rechtvaardigheid en duurzaamheid? In dit artikel bespreken we enkele invloedrijke boeken over christelijke ethiek in de 21e eeuw. Deze werken helpen niet alleen om ethische dilemma’s te begrijpen, maar bieden ook handvatten om geloof en moraal in de huidige samenleving vorm te geven.


1. Staan in de wereld van nu

‘Staan in de wereld van nu’ van Jacques Ellul is een hertaling van het boek dat oorspronkelijk werd uitgegeven in 1948. Maar hoewel het uit 1948 komt, is het indrukwekkend hoe dit hartstochtelijke essay nu nog zo actueel kan zijn. Als leiders het stuur kwijt zijn, media ons bezighouden met bijzaken, en techniek en geld de aarde onderwerpen – wat is dan nog de taak van christenen? Wat betekent het revolutionaire geloof in Christus als donkere wolken zich samenpakken boven de kerk en ons land, maar ook boven de hele aarde? Jacques Ellul was filosoof, socioloog, theoloog en hoogleraar in het recht. Hij stond bekend als de man die alles heeft voorzien en zijn essay leert christenen hoe ze moeten staan in deze wereld.


2. Aanzetten voor een ethiek

Het boek ‘Ethik’ is een van de bekendste werken van de theoloog Dietrich Bonhoeffer. Het boek is geen afgerond geheel: terwijl Bonhoeffer met dit project bezig was, werd hij gevangengenomen, zodat hij het boek nooit heeft kunnen voltooien. De ethiek die hem voor ogen stond, was echter ook nooit bedoeld als kant-en-klaar ontwerp waarin de lezer een antwoord op al zijn vragen zou vinden, hij moet zelf aan de slag. Voor deze uitgave vertaalden Gerard den Hertog en Wilken Veen een aantal teksten van Bonhoeffer over ethiek. Het boek is zo opgezet dat de lezer de aanzetten voor een ethiek oppakt om zelf in verantwoordelijkheid een weg te gaan.


3. Ethiek onderweg

Ethiek is even concreet als het leven zelf. Denken over goed en kwaad doe je immers altijd ergens midden in het leven, onderweg, bepaald door veel dat al voorafgegaan is.
Ethiek hoort bij de levensreis. Dit boek bevat acht tips voor de tocht. Het zijn adviezen rond de thema’s seksualiteit, politiek, economie.
Het boek komt voort uit academisch onderwijs en onderzoek, maar kreeg zijn vorm na een indringende ontmoeting met een groep jongeren.
Het is zeer toegankelijk geschreven. De auteur is kort van stof, put uit bijbelse bronnen en citeert boeiende ‘reisgenoten’. Een boek voor in de rugzak.


4. De protestantse ethiek en de geest van het kapitalisme

De protestantse ethiek en de geest van het kapitalisme is een klassieker met een grote actuele betekenis, juist in onze tijd, waarin de religie terugkeert op de publieke agenda en de vanzelfsprekendheden van het kapitalisme steeds meer ter discussie staan.
In De protestantse ethiek en de geest van het kapitalisme (1920) nuanceert Weber zijn befaamde these van de ‘onttovering van de wereld’, daarmee doelend op het onstuitbare proces van secularisering, waarin de godsdienst langzamerhand minder centraal komt te staan in de maatschappij. Hij laat zien hoe vooral het protestantisme met zijn ethiek van hard en succesvol werken de ontwikkeling van de vrije markt heeft begeleid.


Wellicht ook interessant

Rood Kruis
Rood Kruis
None

Eerste Hulp Bij Levensvragen: ‘Wat wil ik?’

Piekeren over werk, relaties, familie – we doen het allemaal. Heeft mijn leven zin? Doe ik het juiste werk? Ben ik er wel voor mijn vrienden? Waar geloof ik in? Soms voelen we ons eenzaam, vinden we onze richting niet en blijven we in rondjes draaien. Maar dat hoeven we niet alleen te doen. Onze zingevingsexpert Mathieu van Kooten draait sinds deze week vanuit het klooster Nieuw Sion een rondje met je mee. In deze maandelijkse column beantwoordt hij de ‘grote vragen’ waar veel (jonge) lezers mee rondlopen. Deze week de vraag: ‘Ik weet niet wat ik wil qua carrière, studie, relatie – met mijn leven. Hoe weet ik wat ik ècht wil?’

Lezen bij de openhaard
Lezen bij de openhaard
None

Zes tips voor advent en kerst

De adventperiode nodigt ons uit tot bezinning, verwachting en vreugde. We leven toe naar kerst. Boeken kunnen helpen om bewuster toe te leven naar de geboorte van Christus, stil te worden in het ritme van het kerkelijk jaar en vanuit geloofsperspectief het licht in de duisternis te zien. Hieronder vind je zes aanbevolen titels, elk met een eigen invalshoek — geschikt voor persoonlijk gebruik of om te gebruiken ter voorbereiding van de kerstdienst. En natuurlijk ook een vrolijk kinderboek.

None

‘Geloven geeft je een houding – letterlijk en figuurlijk.’

Waarom nu nog geloven? We hebben de vraag aan verschillende geloofsdenkers voorgelegd en willen de serie op een speciale manier afsluiten. Want hoe zou een ‘niet-gelovige’ deze vraag eigenlijk beantwoorden? Het zijn natuurlijk niet alleen mensen die geloven die zich tot deze vraag verhouden maar ook mensen voor wie het geloof geen basis vormt. Ik ga daarom in gesprek met mijn goede vriendin Kirsten Poortier, met wie ik al jarenlang gesprekken over het geloof voer. Ze is docent filosofie en doet onderzoek naar ‘kritisch denken’. Ze kan zich overigens niet helemaal vinden in de benaming ‘niet-gelovige’. “Ik vind God-zoeker beter” liet ze me weten.

Nieuwe boeken