Menu

Premium

Geruststellende klanken: Muziek en crematierituelen

Muziek als onderdeel van het crematieritueel ‘werkt’: zij kan helpen onze emoties te kanaliseren, er uitdrukking aan geven of zelfs onze emotionele gesteldheid beïnvloeden. Muziek kan de gesproken woorden versterken, stilte oproepen of een handeling ondersteunen. De werking van muziek kan echter ook tegendraads zijn en het crematieritueel verstoren. Dit bleek toen ik enige tijd geleden een crematie bijwoonde. Zoals gebruikelijk bij een crematieritueel speelde muziek een belangrijke rol. Het laatste nummer dat ten gehore werd gebracht, was vrolijke draaiorgelmuziek. Deze muziek paste weliswaar bij het leven van de overledene, maar bracht de aanwezigen in ‘rituele verlegenheid’, want hoe naar voren te lopen op deze vrolijke draaiorgelklanken en hoe afscheid te nemen van de overledene – een verdrietige aangelegenheid – met deze muziek? In dit artikel onderzoek ik de mogelijk troostende werking van muziek als onderdeel van het crematieritueel. ‘Troosten’ kunnen we beschouwen als een functie van muziek: een bepaald nummer wordt gekozen omdat deze muziek in de beleving van de nabestaanden troost biedt. Troost kan ook een niet beoogd, maar wel welkom effect zijn van de muzikale keuzes: muziek wordt vaak gekozen als herinnering aan de overledene (muziek die hem of haar dierbaar was). De herinneringen die worden opgeroepen, kunnen als troostend ervaren worden. Temeer geldt dit als een wens van de overledene hiermee ingewilligd wordt. Intuïtief voelen we aan dat muziek, direct of indirect, een troostende werking kan hebben. Ondanks deze intuïtie blijkt het niet eenvoudig te zijn een theorie te ontwerpen over de manier waarop muziek, in algemene zin, effect heeft, of betekenissen of emoties uitdrukt. In dit artikel wil ik deze thematiek behandelen vanuit het perspectief van de performance studies. Ik beschouw muziek als handeling, als een praktijk. Het gaat mij niet om muziek als abstracte entiteit of als partituur, maar om ‘muzieken’ als werkwoord.2 Muziek wordt ten gehore gebracht, mensen luisteren ernaar. Deze uitvoering, dit ‘muzieken’, schept een ruimte, een klankruimte die onontkoombaar is. Achtereen- volgens ga ik in op de verschillende implicaties van muziek als klankruimte, op de samenhang tussen muziek en troost en ten slotte op de mogelijk troostende werking van muziek als onderdeel van het crematieritueel.

Lees het volledige artikel als PDF

Wellicht ook interessant

Auteur zit met gevouwen handen op een bankje, zwart-wit beeld
Auteur zit met gevouwen handen op een bankje, zwart-wit beeld
None

Interview: “Ik wil een eerlijk gesprek over de doodswens”

Mensen die niet meer willen leven, krijgen niet zomaar euthanasie. Er zijn strenge eisen waaraan moet worden voldaan, voordat het eigen leven bewust gestopt kan worden. Maar als een euthanasieverzoek wordt afgewezen, is de wens om te sterven vaak niet verdwenen. Soms kiezen mensen dan voor ‘de autonome dood’, een zelfgeorganiseerd levenseinde. Hoe is dit voor nabestaanden? Krina Huisman deed er onderzoek naar en schreef het boek Nabestaan. Leven na de autonome dood. Redacteur Maartje Amelink ging met haar in gesprek.

Een houtsnede uit 1999 van Willy van der Duyn met als titel Geen droom bakert je in windselen.
Een houtsnede uit 1999 van Willy van der Duyn met als titel Geen droom bakert je in windselen.
Basis

Lazarus voorbij

AI zo lang als er mensen bestaan, gaan ze ook dood. Het zou dus moeten wennen, maar dat is niet zo. En daar zijn wel wat redenen voor: onze herinnering reikt niet tot de eerste mens; voor eenieder is er altijd een eerste betreurde dode in zijn of haar leven. Daarbij is de dood geen optelsom van steeds en altijd hetzelfde. Sterft er iemand, dan nemen we afscheid van een persoon zoals er nooit eerder een geweest is, en ook nooit meer een zal zijn. Vervelend is ook dat de dood zo veel gezichten heeft. Mensen kunnen vreselijk sterven, maar ook heel mooi. Veel te jong, en ja, soms ook te laat. In verzet, maar ook in overgave. Overvallen, maar ook voorbereid. Zinloos, maar ook zinvol.

Nieuwe boeken