Menu

Premium

Hizkia in drievoud: Het beeld van deze koning in 2 Koningen 18–20 in drie historische contexten

De Judese koning Hizkia is vooral bekend om twee zaken: het mirakel van de zonnewijzer en de opsluiting ‘als een vogel in een kooi’. In 2 Koningen 20:1– 11 vraagt de koning aan de profeet Jesaja om een teken ter bevestiging van diens heilsorakel bij zijn ziekte. Als teken van de komende genezing laat God de schaduw tien treden terug gaan op de ‘trap van Achaz’. De verschuivende schaduw op de traptreden functioneerde als aanduiding voor het verschuiven van de tijd. De prachtige uitdrukking voor Hizkia die opgesloten was in het belegerde Jeruzalem ‘als een vogel in een kooi’, wordt gebruikt door de hofschrijver van de Assyrische koning Sanherib. Bij de beschrijving van de belegering van Jeruzalem stelt hij: Wat Hizkia betreft, als een gekooide vogel sloot ik hem op in zijn koninklijke stad Jeruzalem. In het Oude Testament zijn verschillende teksten over Hizkia te vinden. Uiteenlopende herinneringen aan en visies op deze koning zijn aan te in 2 Koningen 18–20 – met een parallel in Jesaja 36–39 – 2 Kronieken 29– 32,3 Spreuken 25:14 en verder in Sirach 48:17–255 en 4 Ezra 7:110.6 Ik wil mij in dit artikel beperken tot de herinneringen aan Hizkia zoals die zijn vormgegeven in 2 Koningen 18–20. Het beeld van de koning is zo complex, dat een ingewikkelde wordingsgeschiedenis moet worden verondersteld. Vele geleerden vermoeden een verscheidenheid aan bronnen en redactionele lagen. Ik zal geen poging wagen om de bestaande visies samen te vatten of tegen elkaar af te wegen. Ik wil naar de teksten kijken vanuit een theorie over de ontstaansgeschiedenis van het zogeheten deuteronomistische geschiedwerk (Jozua- Richteren-Samuël-Koningen) zoals die door Thomas Römer is ontvouwd. In zijn visie laat de huidige tekst van dit geschiedwerk de sporen zien van een ontstaansproces in drie fasen. Op drie momenten in de geschiedenis van Oud- Israël werd de urgentie gevoeld zich rekenschap te geven van het verleden om zich zo te kunnen bezinnen op de toekomst. Volgens Römer zijn uit die reflecties op het verleden gedurende de Assyrische, de Babylonische en de Perzische periode drie redactielagen ontstaan in het deuteronomistische geschiedwerk. Römer werkt dus met een visie op de schrijfcultuur van Oud Israël waarin schrijvers in veranderde tijden de overgeleverde tekst aanpasten aan de nieuwe context.

Lees het gehele artikel als PDF

Wellicht ook interessant

None

Recensie: Nieuw mens worden

Net als het boek De weg van de vrede van Stefan Paas gaat dit boek van Jan Scheele-Goedhart over wat vroeger ‘het wezen van het Christendom’ werd genoemd: waar draait het in het christelijk geloof om? Stefan Paas schreef zijn boek om mensen die niet bekend zijn met het christelijk geloof om aan hen uit te leggen waar het in het christelijk geloof om draait. Scheele-Goedhart schrijft zijn boek juist voor de breedte van de oecumene, omdat hij merkt dat ook trouwe kerkgangers niet echt weten waar het in het christelijk geloof om draait.

Matthijs den Otter
Matthijs den Otter
Basis

Korte Metten: Zacht op de persoon, hard op de inhoud

Toen ik net twee jaar werkervaring had, werd ik – tot mijn verbazing – aangenomen als teamleider bij een maatschappelijk projectbureau. De thema’s en het contact met opdrachtgevers vond ik leuk, maar het leidinggevende gedeelte knap lastig. Met name het feedback geven. Wie was ik als 26-jarige om anderen te vertellen wat ze beter moesten doen? Wat als ze zich gekwetst zouden voelen? Toen ik dit een keer besprak met mijn eigen leidinggevende gaf hij me een tip: ‘Zacht op de persoon, hard op de inhoud.’ Een waar feedback-credo. Een simpel, maar vernuftig uitgangspunt. Het stelt de ander centraal. Het leert je diegene allereerst te zien als mens. Maar voel je je daardoor veel vrijer om scherp feedback te geven op de inhoud, op wat die ander beter kan doen?  Dat staat immers los van de waarde van die persoon.

Nieuwe boeken