Les 8 Slow looking: Kijk door Jezus’ ogen
In haar boek Slow looking nodigt Frieda van de Geest de lezer in tien lessen uit om aandachtig te leren waarnemen. Met een open blik, een uitgesteld oordeel en een liefdevol hart. We vroegen tien lezers om te reageren op de tien lessen. Deze keer vertelt Heidi Koelewijn over #les8: kijk door Jezus’ ogen.
Jezus laat zien hoe je met liefde en genade naar mensen kunt kijken, voorbij gedrag.
Als ik heel eerlijk ben dacht ik in eerste instantie toen ik de titel Slow looking las dat ik langzamer moest gaan kijken. Langzamer kijken in een snelle wereld leek mij ook best logisch.
Na de eerste paar bladzijden had ik door dat het niet om langzaam kijken maar om ánders kijken gaat. Kijken vanuit je hart, met een andere bril.
En dat anders kijken, wat hebben we dat nodig. Want, oordelen we niet allemaal soms te snel? Frieda leert je in haar boek door een aantal ‘lessen’ hoe je anders naar de wereld en de mensen om je heen kunt kijken.
Eén van deze lessen is: ‘Kijk door Jezus’ ogen’. Ik denk als we dit gaan doen de wereld er anders uit gaat zien. Ik weet uit eigen ervaring dat het best lastig is. In mijn vrije tijd doe ik vrijwilligerswerk bij een christelijke stichting. Eerder hielp ik mee bij de voedselbank van de stichting en daar merkte ik hoe snel ik mijn oordeel klaar had liggen. Daar leerde ik al dat je vaak verder moet kijken dan de buitenkant, dat er altijd een reden is waarom mensen zijn zoals ze zijn.
En toch merk ik dat het lastig blijft om anders naar mensen te kijken, om met je hart te kijken of om te kijken zoals Jezus kijkt.
Laatst was ik aan het helpen in het buurthuis van de stichting. Een gast die in mijn ogen aan het zeuren was vroeg om koffie en ik negeerde haar een beetje. Mijn collega vroeg: “Waarom negeer je haar?” Ik antwoordde: “Omdat het bij haar nooit goed is”. Die collega stelde mij toen de vraag: “Wat zou Jezus nu doen?” Het zette mij even stil en ik dacht: “Ja, Jezus zou haar nu wel koffie geven en een praatje met haar maken,” en dat heb ik vervolgens ook gedaan.
Dat is ook wat het boek mij geleerd heeft: niet oordelen, maar eerst stilstaan en niet alleen kíjken naar de persoon die tegenover je staat maar hem ook zíen! Als je de persoon ziet zoals Jezus hem ziet dan verandert je perspectief en ga je kijken met je hart.
Toen ik het boek uit had heb ik het armbandje met de tekst ‘WWJD*’ gekocht, als reminder voor slow looking.
Heidi Koelewijn is naast haar baan (zeer) actief als vrijwilliger bij Stichting De Genadebron.
*What Would Jesus Do (Wat zou Jezus doen?)
Bestel Slow looking bij onze partner Boekenwereld
‘Slow looking’ van journalist Frieda van de Geest geeft praktische handvatten en bijbelse inspiratie om ons te leren kijken met een mildere blik. Na haar boek ‘Jij bent licht’ nodigt Frieda van de Geest ons nu uit om in deze oordelende samenleving te vertragen en met het hart te kijken naar de medemens. Vanuit de filosofie en wetenschap wordt besproken wat het verschil is tussen kijken en zíén. De lezer wordt uitgenodigd liefdevol naar de wereld te kijken, na te denken over blinde vlekken om uiteindelijke tot verandering te komen en net zo naar de wereld te kijken als Jezus. ‘Slow looking’ is een praktisch, liefdevol boek dat ons oproept rust te nemen en echt te zien wat er in deze jachtige wereld om ons heen gebeurt. Met persoonlijke vragen en gespreksvragen word je geholpen om meer te kijken zoals Jezus doet.
Schrijf je in voor de nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven van Theologie.nl? Schrijf je dan in voor onze wekelijkse nieuwsbrief. Daarin selecteren we de mooiste, nieuwste en scherpste artikelen van de week. Ook houden we je op de hoogte van nieuwe boeken, speciale events en De theologie podcast.
Word lid van Theologie.nl
Wil je meer artikelen kunnen lezen over boeken, levensvragen, maatschappelijke thema’s en spiritualiteit? Word dan lid van Theologie.nl en sluit een basisabonnement af vanaf €5,83 per maand.
