Menu

Premium

De receptie van het werk van de Möttlinger broeders in protestants Nederland (1932-1946)

In het derde decennium van de 20e eeuw werd Nederland geconfronteerd met twee buitenlandse religieuze bewegingen. De ene kwam overwaaien uit de Verenigde Staten en werd geleid door Frank Buchman (1878-1961), de andere kwam uit Duitsland, waar in Möttlingen Wilhelm Friedrich Stanger (1855-1934) optrad. Beide bewegingen werden en worden terecht vaak in één adem genoemd. En dat niet alleen omdat zij zich beide manifesteerden in hetzelfde decennium, er waren meer overeenkomsten. Ze beoogden beide een herleving of intensievere beleving van het christelijk geloof. In beide bewegingen werd een sterke nadruk gelegd op het werk van de heilige Geest en op het directe spreken van God tot zijn kinderen. In beide bewegingen speelde ook het belijden van con- crete zonden een grote rol, in het persoonlijk onderhoud of kleine groep (Stanger), of in een grotere groep (Buchman). Maar er waren ook verschillen. Vader Stanger, zoals hij vaak genoemd werd, bewoog zich meer dan Buchman in de traditie van J.C. Blumhardt (1805-1880), die vóór hem in Möttlingen werkzaam was geweest. Genezing was bij Stanger een veel voorkomend neveneffect van zijn pastorale werk, bij Buchman wordt genezing zelden of nooit genoemd. Veel minder dan Buchman was Stanger gericht op massale ‘bekeringen’, veel minder dan Buchman was Stanger erop gericht de elite te bereiken.

Lees dit gehele artikel als PDF

Wellicht ook interessant

Twee koningen
Twee koningen
Basis

De dominee of de therapeut?

In de serie ‘Het christelijke geloof in een therapeutisch Nederland’ onderzoekt Katie Vlaardingenbroek, auteur van Nederland Therapieland, de relatie tussen het christelijke geloof en onze huidige therapiecultuur. In haar vorige artikel liet ze zien dat therapie een autoriteit is geworden op het gebied van levensvragen. In dit tweede artikel onderzoekt ze de concurrerende relatie tussen therapie en religie. Wie kan het beste hulp bieden bij menselijk lijden: de dominee of de therapeut?

None

Preview: De reis naar minder ik

Tim Thijs Ketting gaf zijn leven een 4,5, terwijl het op papier een 9 was. Gezondheid, liefde, werk – alle hoekstenen stonden als een huis. Maar hij was ongelukkig en belandde bij een therapeut. ‘Het handelsmerk van de westerse millennial’, zoals hij zelf schrijft in zijn boek De reis naar minder ik. Alles hebben, en toch vastlopen. Hoe komt dat toch? Tim Thijs startte zijn eigen zoektocht naar zingeving en stuitte op: de ander en de wereld. Lees hieronder de proloog uit zijn boek De reis naar minder ik.

Persoon die in gesprek is met een psycholoog
Persoon die in gesprek is met een psycholoog
None

Een therapeutische staatsreligie?

In de nieuwe serie ‘Het christelijke geloof in een therapeutisch Nederland’ onderzoekt Katie Vlaardingenbroek, auteur van Nederland Therapieland, de relatie tussen het christelijke geloof en onze huidige therapiecultuur. Op eerste oogopslag lijken geloof en therapie twee verschillende invloedsferen te zijn. Maar Katie laat zien dat ze veel meer met elkaar gemeen hebben dan we wellicht denken en dat het van groot belang is om de overeenkomsten en verschillen scherp te krijgen. In dit eerste artikel onderzoekt ze de gevolgen van de verandering van therapie in een potentiële staatsreligie, en daarmee in een autoriteit op het gebied van levensvragen. 

Nieuwe boeken