Menu

Basis

Het Klooster in de Cloud biedt online-geloofsbeleving

Klooster in the cloud

Voor wie om welke reden ook ‘de kerk’ niet fysiek kan of wil bezoeken, heeft in onze digitale tijd ongedachte mogelijkheden. Wel eens van het Klooster in de Cloud gehoord?

Verbinden en inspireren

‘Hier kan ik praten over wat ziek-zijn met mijn geloof doet en wat mijn geloof met mijn ziek-zijn doet’, zei een deelnemer aan de thuisretraite ‘Ziek en Ziel’. Het Klooster in de Cloud wil mensen verbinden en inspireren.

Het Klooster in de Cloud

Binnen het Klooster in de Cloud ontmoeten mensen elkaar die meestal níet in een klooster wonen. We noemen onszelf een klooster, omdat we ons laten voeden door de wijsheid en spiritualiteit van kloosters. We zijn online verbonden op de website: kloosterindecloud.nl en hebben een eigen app.

Voor wie?

Mensen, die in hun eigen omgeving weinig inspiratie kunnen vinden, vinden geestelijk onderdak bij ons. Dat kan om veel redenen zijn: de kerk in de buurt is gesloten of ze vinden in de kerk niet wat ze zoeken.

Een deel van ons is trouwe kerkganger, maar zoekt meer inspiratie voor het dagelijks leven. Dat kan zijn, omdat we alleen wonen of met mensen wonen die daar geen behoefte aan hebben. Sommigen van ons zijn fysiek niet in staat ons huis uit te komen. Enkelen van ons wonen in het buitenland. Allemaal verlangen we naar verbinding en inspiratie met andere gelovigen. We voeren graag het geloofsgesprek.

Allemaal verlangen we naar verbinding en inspiratie met andere gelovigen

Thuisretraites

Bijna iedere maand start er een nieuwe thuisretraite. De onderwerpen worden gekozen bij onze regel ‘Bid en Bemin’. Enkele voorbeelden zijn: ‘groen leven met Franciscus’, ‘schrijfretraite tijdens de adventstijd’, ‘tekenend mediteren van Pasen naar Pinksteren’, ‘zingen en mediteren bij de psalmen’, ‘mediteren met iconen’ en ‘ziek en ziel’.

Voorbeeld van een thuisretraite: Ziek en Ziel

Tweemaal per jaar start een groep van zes deelnemers en twee begeleiders, die ervaringsdeskundigen zijn. De groep komt wekelijks op een ochtend bij elkaar via zoom. Een paar dagen daarvoor krijgen de deelnemers via hun eigen chatgroep op kloosterindecloud.nl een podcast toegestuurd met het thema van de week.

De thema’s zijn:

  1. de omgang met je eigen lichaam – we delen geen medische dossiers, het gaat over wat we zelf ervaren.
  2. hoe reageert je omgeving op jouw ziekte en/ of beperkingen? En wat voor een patiënt ben jij?
  3. hoe vul je je dagen? Hoe zorg je voor betekenisvolle activiteiten als je weinig energie hebt en je veel tijd kwijt bent aan zorg. En wat als je je verveelt, omdat het leven van mensen om je heen doorgaat en jij niet meer mee kunt komen?
  4. hoe kijk je aan tegen de toekomst? Een vraag voor iedereen, of je nu chronisch ziek, of een beperkte levensverwachting, of nog hoop op verbetering hebt.
  5. tijdens de laatste bijeenkomst kijken we terug op wat de thuisretraite ons gebracht heeft.

We hebben van de omgang met God geen apart thema gemaakt. God komt bij iedere bijeenkomst ter sprake. Thema’s zijn gelinkt aan Bijbelverhalen. In de chatgroep worden tussen de online bijeenkomsten door ook kleine opdrachten of inspirerende teksten of gebeden gedeeld. Het gesprek gaat online verder in de chatgroep in de beveiligde omgeving. Daar kunnen de deelnemers op hun eigen tijd aan deelnemen.

De groepen zijn klein en het gesprek duurt een uur, het mag hooguit enkele minuten uitlopen. Zo houden we rekening met de beperkte energie die mensen met een chronische ziekte of beperking hebben.

Van de omgang met God wordt geen apart thema gemaakt, Hij komt vanzelf ter sprake

Hoe werkt dat online?

De begeleiders zijn telkens weer verwonderd, dat de online gesprekken zo snel de diepte in gaan. Mensen, die erg op zichzelf aangewezen zijn, benutten de kans om op deze manier verbonden te zijn en elkaar te inspireren. De meeste deelnemers kennen elkaar niet. In het begin is dat eerder een voordeel dan een nadeel. Het is laagdrempelig en je zou zo weer kunnen vertrekken als het niets voor je is. Een enkele keer gebeurt dat ook. Maar vaker houden deelnemers juist duurzame contacten over aan een thuisretraite, of ontmoeten ze elkaar bij een andere activiteit binnen het Klooster in de Cloud.

Mensen moeten natuurlijk wel digitaal enigszins vaardig zijn. Sinds de coronapandemie zijn veel meer mensen dat. Verder helpt onze webmaster de meeste mensen wel door de opstartproblemen heen.

Online voldoet goed!

‘Verwonderlijk is dat online interacties tot diepgaande verbindingen en gevoelde aanwezigheid leiden’, schrijft Mia Leijsen, emeritus hoogleraar psychotherapie in het boek Verbinden met je essentie (Lannoo, 2025). Zij leidt therapeuten op om existentiële gesprekken te voeren met elkaar en met patiënten.

Zelf heb ik jarenlang pastoraatsgroepen van o.a. ouderen en rouwenden begeleid. In diepgang heb ik weinig verschillen aangetroffen met een online groep. Een groot verschil is het rondje koffie of thee en het doorgaande gesprek in de garderobe bij een samenkomst op locatie.

Een voordeel van online is dat er minder afleiding is. De focus ligt op de deelnemers en het thema. Via zoom kun je elkaar niet in de rede vallen. Afstand is geen bezwaar, we hebben regelmatig mensen erbij gehad, die vanuit het buitenland deelnamen.

Wat doet het Klooster in de Cloud nog meer?

We hebben activiteiten die voor iedereen toegankelijk zijn. Bijvoorbeeld het morgen- en avondgebed. We bieden ook activiteiten aan, waarvoor je je moet aanmelden, participant worden noemen we dat. Iedere participant binnen het Klooster in de Cloud neemt deel met zijn of haar eigen naam. We delen geen privé mailadressen of andere persoonlijke informatie, al staat het ieder persoonlijk vrij dat wel te doen. Wat gedeeld wordt op kloosterindecloud.nl is afgeschermd voor zoekmachines. Zo is de privacy gewaarborgd. Als participant kun je deelnemen aan verschillende chatgroepen.

In de chatgroep-‘ruimte’ delen we wat ons raakt. Eenmaal in de maand ontmoeten we elkaar via zoom. Onze kloosterpastor Karen Gerritsen leidt het gesprek. Twee keer in de week is er via zoom ‘stilte in verbondenheid’. Na een korte inleiding in de stilte zijn we twintig minuten samen stil. In het Cloudcafé wordt eenmaal in de week een half uurtje gezamenlijk koffie gedronken na het morgengebed. Ieder zet zijn of haar eigen kopje koffie of thee en komt online.

Meer verbonden raken: de getijdengemeenschap de Binnenkamer

Onze leefregel is kortweg ‘bid en bemin’. We hebben er ook een uitwerking bij. We zeggen niet hoe je de leefregel precies vorm moet geven in je eigen leven. In een klooster woon je bij elkaar, eet je met elkaar, leef je met elkaar. Wíj hebben ieder ons eigen leven. Het maakt nogal wat uit of je alleenstaande ouder met drie pubers bent, of een mens die fysiek nauwelijks de mogelijkheid heeft het bed uit te komen. We dagen elkaar uit om te schrijven wat ‘bid en bemin’ voor ons persoonlijk betekent. Die verhalen bundelen we af en toe tot een boekje.

In een klooster woon, eet en leef je met elkaar – wij hebben ieder ons eigen leven

Niet alleen online

We zijn vooral online actief, maar af en toe komen we bij elkaar op Nieuw Hydepark in Doorn of in Zutphen. Jaarlijks is er ook een landelijke ontmoetingsdag op de zaterdag na Pinksteren. Deze bijeenkomsten zijn zowel fysiek als online bij te wonen.

Tot slot

Het Klooster in de Cloud voorziet in een behoefte aan verbinding en inspiratie. We zijn nu met bijna 300 participanten en verwelkomen maandelijks nieuwe deelnemers. Het aanbod aan activiteiten om mensen te inspireren en te verbinden breidt zich nog steeds verder uit.

Reintje Stomphorst is predikant binnen de Protestantse Kerk en initiatiefnemer van het Klooster in de Cloud en de getijdengemeenschap De Binnenkamer.


Wellicht ook interessant

None

Recensie ‘Liefde Lijden Leven – Gedachten over kwetsbaarheid en kracht’

Soms worden mensen stem op een manier die ze zelf niet zochten. Door wat ze meemaken wordt er anders naar hen geluisterd. Mensen horen hen en weten: die spreekt niet vanuit een studeerkamerstilte maar vanuit de levensruis. Het leven is door hem, door haar heengegaan en daar is wijsheid uit geboren. Wat ze meemaken hadden ze liever gemist. En toch geeft juist dat hen gezagvolle gedachten. Tegen wil en dank is Niek Tramper zo’n stem geworden. Want als je de tijding krijgt ernstig ziek te zijn, hoe reageer je dan? Als ze alleen nog behandelen om je leven wat te verlengen, wat gaat er dan nog in je om?

None

Wie niets doet, nadert het goddelijke

De Koreaans-Duitse cultuurfilosoof Byung-Chul Han heeft een zelfverklaarde ‘zielsvriendschap’ met Simone Weil. Haar denken motiveert hem tot mystieke mijmeringen in zijn jongste essay Spreken over God. Tegenover de continue afleiding in onze maatschappij plaatst hij aandacht, inactiviteit en wachten. Leidt dat tot onderhoudende kritiek op het laatkapitalisme of lezen we een behapbaar bijproduct van datzelfde systeem? Filosoof en Weil-kenner Lieven De Maeyer las Spreken over God en concludeert: Han reduceert Weils filosofie tot een handig alibi om vooral niets te doen.

Nieuwe boeken