Menu

Premium

Hos-IA-nna

Bij Matteüs 21,6-9

Eduard, de kleine ezel met zachte oren, staat naast zijn moeder onder de boom. Ze staren dromerig over de heuvels.

Dan zien ze ineens een paar mannen aankomen. ‘Gaan jullie met ons mee?’ zeggen de mannen. Ze maken Eduard en zijn moeder los. Eduard is verbaasd. Wat zouden ze gaan doen?

Ineens moet Eduard aan dat oude verhaal denken, dat zijn moeder altijd vertelt. Het verhaal over een koning die op een ezel rijdt. Een koning die niet alleen van grote paarden houdt, maar ook van kleine ezeltjes met zachte oren. Zou het…? Zou hij, Eduard, het ezeltje zijn dat die bijzondere koning mag dragen?

Eduard vergeet dat hij eigenlijk heel koppig is, en loopt braaf met de mannen mee, naar de ingang van de stad. Daar worden gekleurde doeken op zijn rug gelegd en ook op de weg, voor zijn pootjes. Wauw. Hij hoeft niet door het stof te lopen, maar hij mag over die mooi versierde weg gaan. En hij ziet er prachtig uit zo. Koninklijk!

Eduard krijgt een heel bijzondere last te dragen. Een man komt, heel voorzichtig, op zijn rug zitten. En hup, daar gaan ze. Eduard loopt voorzichtig over de kleren. Om hem heen zwaaien en juichen de mensen. Wauw. Eduard steekt zijn oren parmantig de lucht in.

Wie heeft er weleens meegelopen met de avondvierdaagse (kindervierdaagse)? Hoe gaat dat? Krijg je dan ook cadeautjes of snoep? Hoe voel je je dan? Als mensen je aanmoedigen, is het lopen veel minder zwaar.

Eduard wordt er zo blij van dat hij begint te zingen. ‘Ia, ia, hos-ia-nna’. En de mensen om hem heen, zingen met hem mee. ‘Hosianna in de hemel!’

‘Zo is het helemaal niet zo zwaar,’ denkt Eduard blij.

Ze rijden alsmaar verder. Ezeltje Eduard, dat koppig zijn last draagt, maar dat ook zacht en moedig is. De man die op zijn rug zit. En de mensen, die zingen en juichen tot ze niet meer kunnen.

Wellicht ook interessant

Israël
Israël
Basis

De Bijbel is politiek.

Vorig jaar stond een aantal mensen te demonsteren bij de ingang van Opwekking, de jaarlijkse Pinksterconferentie van de gelijknamige stichting. Met het uitgangspunt ‘Praat over Palestina’ was Kairos-Sabeel Nederland, een organisatie die Palestijnse bevrijdingstheologie bekendheid wil geven in Nederland (en waarvan ik covoorzitter ben), namelijk niet welkom bij Opwekking. De stichting Opwekking zei ‘niet politiek’ te willen zijn. Christenen voor Israël was wél welkom. Op het terrein zwaait bovendien, naast de blauwwitte Opwekkingsvlag en de Nederlandse vlag, ook steevast de Israëlische. In een tamelijk vage tekst op de site van de stichting (die spreekt van ‘vlag met de Davidsster’) staat dat het om ‘theologische erkenning gaat’, niet om ‘politieke beoordeling’. Nu wordt christelijke steun aan de staat Israël vaak gepresenteerd als apolitiek, want die zou simpelweg theologisch zijn.

None

Symposium ‘Inferno. De ontdekking van de hel’

We hebben het er liever niet over: de hel. Maar Arnold Huijgen, de Theoloog der Nederlanden, schreef er een boek over: Inferno. Daarin biedt Huijgen ons een nieuwe manier van spreken over de hel, want ‘belangrijke theologische tradities schieten daarin tekort.’ Tijdens dit symposium zoekt hij het gesprek met wetenschappers, theologen en kunstenaars over hun ‘heltaal’. Met onder anderen historicus Beatrice de Graaf, theoloog Kees van der Kooi, beeldend kunstenaar Egbert Modderman en schrijver Niña Weijers.

Rechterhamer die op een Bijbel ligt met op de achtergrond een kruis.
Rechterhamer die op een Bijbel ligt met op de achtergrond een kruis.
None

Bijbel en politiek

Al jaren speelt de Bijbel een rol in de politiek – soms als inspiratie, soms als wapen. Regelmatig zien we dat in de Verenigde Staten, maar ook in Nederland grijpen politici regelmatig naar bijbelteksten om hun standpunten kracht bij te zetten. Maar hoe ver ga je daarin? De Bijbel is politiek, of in ieder geval: bepaalde verhalen eruit hebben een duidelijke politieke lading. Als redactie riep dat een aantal vragen op, want hoe moeten we hier mee om gaan? Kan je zomaar de bijbel gebruiken om een politiek punt te maken vandaag de dag? In deze serie hebben we een aantal theologen gevraagd om op deze vragen te reflecteren.

Nieuwe boeken