Menu

Basis

U kent mij

Probeer je psalm 139 samen te vatten in één kort zinnetje, dan krijg je dit: God kent mij door en door. Of: God ziet alles wat ik doe. Of: God is overal waar ik ben. Kijkt God door ieder masker heen?

Is God Iemand die alles ziet wat je doet en zelfs je geheime gedachten leest? Voor wie je je niet kunt verstoppen, ook al doe je de deur van je kamer op slot en de gordijnen dicht?

Een Alziend Oog dat nooit eens een oogje toeknijpt? En je tot in alle vezels kent? Dat is wel wat benauwend.

IK ZIE U GRAAG

Er is iets aan de hand met het woordje ‘kennen’ in de psalm. In het Hebreeuws staat daar ‘yada’. Het is de sleutel om de psalm te verstaan. Het betekent niet alleen ‘kennen’, maar ook ‘liefhebben’. Op een lichamelijke manier, zinnelijk, met alle zintuigen. Hoe mooi is dat. En wat mooi dat de dichter van de psalm het zien, kennen en liefhebben met elkaar verbindt. Vlamingen zeggen ‘Ik zie u graag, ik zie oe geire’ en dan bedoelen ze ‘Ik houd van je’. Ik geloof graag dat dat de manier is waarop God naar ons kijkt. Niet met een streng alziend oog, maar met een liefdevolle blik. Als een ander/Ander die ons doorheeft in de goede zin van het woord.

Want soms wil je je helemaal niet laten zien en kennen. Juist als je je kwetsbaar voelt, houd je dat vaak het liefst voor jezelf. Wat kan het dan toch goed doen als iemand weet heeft van wat er van binnen in je omgaat. Iemand die je onzekerheden, gemopper, angsten verdraagt en je niet laat vallen. Van je houdt zoals je bent.

HET WONDER VAN MIJN BESTAAN

Zo verschuift het beeld van God met een streng alziend oog naar een God die ons graag ziet en die zich met ons verbindt. Al van vóór onze geboorte. Precies in het midden van de psalm staat het: ‘U was het die mijn nieren vormde, u weefde mij in de buik van mijn moeder.’ Ik lees het als poëzie. Natuurlijk kennen we de biologische feiten van eitje en zaadje, maar het blijft een groot wonder dat daar een uniek mensje uit groeit. Altijd bij de geboorte van een kind besef je weer: het moet wel van God komen! En zo is het ook bij het sterven van een mens. Het kan toch niet zo zijn dat dit leven zomaar afgelopen is… Het leven van deze mens moet wel ergens opgevangen worden. De psalm zegt het: ‘Lig ik neer in het dodenrijk, ook daar is God.’ God staat aan het begin en God komt aan het einde.

OM ONS HEEN

En zo komt ten slotte het beeld in zicht van God die is als de ruimte om ons heen. En ik vermoed dat Sint Patrick, de patroonheilige van Ierland, zich heeft laten inspireren door psalm 139 in zijn zegen:

‘Mag God vóór ons zijn, om ons de juiste weg te wijzen, achter ons als een steun in de rug, mag God onder ons zijn, om ons op te vangen als we bijna vallen en in ons, om ons te troosten als wij verdriet hebben, mag God om ons heen zijn als een beschermende mantel en boven ons, om ons te zegenen.’ In die ruimte en in de tijd van God, daarin leven wij, sterven wij.

Karen van Huisstede is geestelijk verzorger en predikant bij Amphia in Breda en Oosterhout.

Wellicht ook interessant

None

Preview: God. Naar een andere filosofie

We beginnen dus nu aan een boekje over denken over God, over de Naam. Goed, maar is dat nog wel nodig? Kan dat zelfs nog wel? Niet dat het taboe zou zijn, nee, merkwaardig genoeg loopt de boekenmarkt over van titels over God en godsdienst. Iedereen schrijft over God tegenwoordig. Sinds kort bestaat het prestigieuze Journal for Continental Philosophy of Religion (Brill). Dat betekent dat er in elk geval interesse wordt getoond in dat filosofische terrein. Theologen, natuurlijk, maar ook filosofen, wetenschappers, politici, kunstenaars en nog anderen kunnen er niet over zwijgen.

None

Nicea voor Nu; hoe een oude belijdenis ons vandaag kan helpen

Drie initiatiefnemers – Jelle Huismans, Margriet Westes en Arnold Smeets – hebben ervoor gezorgd dat 32 schrijvers samen 47 korte, puntige bijdragen schreven over de Geloofsbelijdenis van Nicea. Steeds namen de auteurs een paar woorden uit de belijdenis voor hun rekening, waarover zij twee à drie pagina’s schreven. Dat maakt het tot een zeer toegankelijk boek. Met dank daarvoor: ik heb het met plezier gelezen en hier en daar zinnen onderstreept en smileys of kruisjes gezet bij uitspraken die mij boeiden of juist tegenstonden.

Basis

Boekrecensie Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel door Ludy Fabriek

Het boek Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel is een geweldige uitdaging om je innerlijke relatie met God als je hemelse Vader meer en meer te verdiepen. Het beeld van de ziel als een burcht met zeven verblijven spreekt heel erg tot de verbeelding. Zeker om de ontwikkeling van je geestelijke leven te zien als een reis door die verblijven op weg naar het hart van de burcht: de troonzaal. Het uiteindelijke doel van een kind van God is om zó dicht bij Hem te zijn, dat we volkomen één met Hem zijn. Vandaar dat de subtitel van het boek ook treffend gekozen is: De innerlijke reis naar het hart van God.

Nieuwe boeken