Menu

Premium

Zijn wij onze evaluatie?

In de eerste bijdrage van dit nummer (zie: Leef je eigen leven) plaatst Herman Paul de vraag naar het christelijke mensbeeld tussen de noties zelfontplooiing en zelfverloochening. Een vakantie-survey door damesbladen illustreert de trend van een verschuiving van zelfverloochening naar zelfontplooiing. Seculiere dames- bladen lopen hierin voorop, maar ook christelijke tijdschriften vertonen deze tendens. Verwonderlijk is het niet; zelfverloochening is een achterhaald begrip. Eeuwenlang was ‘plicht’ de drijvende gedachte achter het mensbeeld, maar inmiddels is ‘kiezen voor jezelf’ de mantra. Deze ontwikkeling hangt ongetwijfeld samen met de autonomisering van het subject: mensen bepalen zelf wat goed is. Met een lange aanloop, die zeker al in de 15e eeuw begint met het beroemde tractaat. Over de menselijke waardigheid van Pico della Mirandola, krijgt deze ontwikkeling zijn beslag aan het eind van de 20e eeuw. Niet toevallig loopt deze ontwikkeling parallel met de secularisatie, maar laten we niet denken dat er een makkelijke scheiding tussen profaan en religieus mee samen hangt. Ook de christelijke damesbladen zoeken het dus in de zelfontplooiingshoek en de locus classicus van de zelfverloochening, de Heidelberger Catechismus, heeft in de kerkelijke breedte goeddeels afgedaan. Breekpunt daarin is het vermeende negatieve mensbeeld: de mens die geneigd is tot alle kwaad en tot geen goed in staat. Een geschrift dat op die manier opent met de ‘ellende van de mens’ leggen we liefst maar weer snel terzijde.En terecht, natuurlijk. De geestelijke littekens van dit negatieve mens- beeld komen predikanten nog altijd geregeld in hun pastorale praktijk tegen. Aleid Schilders Hulpeloos, maar schuldig kon op brede herkenning stuiten, en een collega als Jan Offringa noemt het christelijke erfzondebegrip dan ook een ‘serieus bedrijfsongeval van de christelijke traditie.’ Zonde, en de ermee samenhangende zelfverloochening, worden dan met vreugde prijsgegeven.

Lees dit artikel als PDF

Wellicht ook interessant

Je ziet drie mannen in beeld. Een van de mannen verzorgt een gewonde tweede man en een derde man loopt snel weg.
Je ziet drie mannen in beeld. Een van de mannen verzorgt een gewonde tweede man en een derde man loopt snel weg.
Basis

Als we niet oppassen, neemt het systeem ons te grazen

Onder tijdsdruk haastten theologiestudenten zich voorbij een hulpbehoevende man om op tijd een preek te kunnen houden over de barmhartige Samaritaan. De verwachtingen van het systeem – het niet teleurstellen van de professor – wonnen het van de zorg voor de kwetsbare. Dit experiment uit 1970 is nog altijd relevant, stelt Matthijs den Otter, want AI dreigt ons leven steeds verder te systematiseren. Hoe hiermee om te gaan? Matthijs vindt tips in de filosofie van Hauerwas.

Uitsnede uit de cover van Op de school van het lijden
Uitsnede uit de cover van Op de school van het lijden
None

Thema: School van het lijden

Hans Alderliesten werkt bij Movisie als senior onderzoeker op het gebied van dementie. In zijn werk staat de vraag centraal hoe mensen, ook wanneer zij te maken krijgen met kwetsbaarheid, ziekte of verlies, volwaardig kunnen blijven meedoen aan de samenleving. Hij beschouwt dementie niet alleen als een zorgvraagstuk, maar vooral ook als een samenlevingsvraagstuk. Daarnaast doet hij promotieonderzoek aan de Erasmus Universiteit Rotterdam naar leiderschap bij de filosoof Augustinus. Hij publiceert over menselijke waardigheid, kwetsbaarheid en de betekenis van klassieke denkers voor actuele maatschappelijke vraagstukken. In zijn nieuwste boek, Op de school van het lijden, brengt hij Augustinus en Job met elkaar in gesprek over lijden, verlies en de kunst van het leven. Elsbeth gaat in deze aflevering in gesprek met Hans Alderliesten.

Nieuwe boeken