Menu

Premium

Adam en Eva in de kleren

Wanneer ik Adam en Eva in beeld probeer te krijgen, komen er drie conventionele plaatjes op mijn netvlies. Het sublieme naakt van Dürer in Madrid, de schaamte op een ets van Rembrandt, en ten slotte twee blote, radeloze mensen die het paradijs worden uitgezet. Dat is driemaal naakt en wat de laatste scène betreft, is het voor die mensen driemaal niks. Ze worden met schade en schande beladen weggestuurd uit Gods lusthof en hebben zelfs geen kleren om aan te trekken. Om dat nog eens goed te benadrukken worden op de bronzen deuren in de Dom te Hildesheim (1015) de beide mensen nakend verjaagd, terwijl God tijdens deze bestraffing keurig gekleed is. Dat is het resultaat van eeuwenlange dominante beeldvorming in het christelijke denken geweest. Soms laat een schilder zich corrigeren door de notitie in Genesis 3:21. Daar staat toch heus dat God voor de mensen kleren van dierenvellen maakte en hen die aantrok, voordat hij ze de wereld in stuurde. Dan krijgen ze van de schilder in plaats van kippenvel een vacht. Maar ook zo komen ze niet erg indrukwekkend over. Ze zien er eerder uit als dieren of als wilden. Het lijkt wel of die harige vellen de mensen nog eens extra moeten herinneren aan de ellendige toestand, waarin ze zich zelf hebben gemanoeuvreerd. Dat is ook precies de uitleg die Calvijn in zijn Genesiscommentaar aan deze tekst geeft: ‘God wil … dat zij zich hun zonde herinneren.’ Deze kleding maakt hen ervan bewust hoe naakt ze eigenlijk zijn. Die zit, zou je denken. Maar waarom neemt God dan toch de moeite om de mensen met dierenvellen te bekleden? Is dat met het oog op de bedoeling niet wat overdone? Er klopt iets niet.

Lees het hele artikel

Wellicht ook interessant

None

Preview: God. Naar een andere filosofie

We beginnen dus nu aan een boekje over denken over God, over de Naam. Goed, maar is dat nog wel nodig? Kan dat zelfs nog wel? Niet dat het taboe zou zijn, nee, merkwaardig genoeg loopt de boekenmarkt over van titels over God en godsdienst. Iedereen schrijft over God tegenwoordig. Sinds kort bestaat het prestigieuze Journal for Continental Philosophy of Religion (Brill). Dat betekent dat er in elk geval interesse wordt getoond in dat filosofische terrein. Theologen, natuurlijk, maar ook filosofen, wetenschappers, politici, kunstenaars en nog anderen kunnen er niet over zwijgen.

None

Nicea voor Nu; hoe een oude belijdenis ons vandaag kan helpen

Drie initiatiefnemers – Jelle Huismans, Margriet Westes en Arnold Smeets – hebben ervoor gezorgd dat 32 schrijvers samen 47 korte, puntige bijdragen schreven over de Geloofsbelijdenis van Nicea. Steeds namen de auteurs een paar woorden uit de belijdenis voor hun rekening, waarover zij twee à drie pagina’s schreven. Dat maakt het tot een zeer toegankelijk boek. Met dank daarvoor: ik heb het met plezier gelezen en hier en daar zinnen onderstreept en smileys of kruisjes gezet bij uitspraken die mij boeiden of juist tegenstonden.

Basis

Boekrecensie Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel door Ludy Fabriek

Het boek Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel is een geweldige uitdaging om je innerlijke relatie met God als je hemelse Vader meer en meer te verdiepen. Het beeld van de ziel als een burcht met zeven verblijven spreekt heel erg tot de verbeelding. Zeker om de ontwikkeling van je geestelijke leven te zien als een reis door die verblijven op weg naar het hart van de burcht: de troonzaal. Het uiteindelijke doel van een kind van God is om zó dicht bij Hem te zijn, dat we volkomen één met Hem zijn. Vandaar dat de subtitel van het boek ook treffend gekozen is: De innerlijke reis naar het hart van God.

Nieuwe boeken