Menu

Premium

‘Niet met de macht van de wapens’: een verborgen verwijzing naar Pinechas in Wijsheid 18:20-25

In de literatuur uit de periode van de tweede tempel neemt de figuur van de ijveraar Pinechas uit Num. 25 een belangrijke plaats in. We kunnen denken aan teksten als Sir. 45.23-26; 1 Makk. 2:26, 54; Pseudo-Philo 24.4; 28.1-5; 46.1, 4 enz., Josefus, Ant 4.152- feite is de impact van Pinechas op de joodse traditie nog sterker omdat hij gaandeweg meer vereenzelvigd werd met Elia, een andere ijveraar uit het Oude Testament. Zie S. Janse “‘Een profeet als een vuur’: Zelotische en antizelotische interpretaties van de profeet Elia”. ThRef 50 (2-7) 38-56; hierna: Janse, ‘Profeet’. Voor velen die zich verzetten

Wellicht ook interessant

The good place
The good place
None

Is er voor de moderne mens nog plaats in The Good Place?

Kunnen we ons handelen op aarde punten geven? Pluspunten voor de goede en minpunten voor de slechte daden? In de serie The Good Place is dat het geval. Door genoeg punten te verdienen, kom je na je dood op een hemelachtige plaats waar de eeuwige gelukzaligheid op je wacht. Wat vertelt deze serie over hemel, hel en ethiek? Herma Beuving analyseert The Good Place en laat zien dat ook ‘het goede’ nastreven een keerzijde heeft.    

Sleeping monsters van John Hamilton Mortimer
Sleeping monsters van John Hamilton Mortimer
None

De slaap van de rede brengt monsters voort

In Tegen de machine waarschuwt Paul Kingsnorth zijn lezers voor de totalitaire macht van big tech. We moeten ons verzetten tegen de Machine die ons ten diepste ontmenselijkt. Maar wat bedoelt Kingsnorth precies met ‘de Machine’? En hoe ontsnappen we eraan, als dat inderdaad wenselijk is? Filosoof Lieven De Maeyer richt zijn pijlen op het boek en geeft een scherpe analyse. Hij trekt het Machine-rookgordijn van Kingsnorth op en beziet nauwkeurig wat erachter ligt. Dat plaatje blijkt niet zo fraai.

Nieuwe boeken