Menu

Basis

De kerkelijke maaltijd: niet gezellig, maar eerder een ‘verwarrend samenzijn’

Verleden, heden en toekomst van avondmaal en eucharistie

Het Laatste Avondmaal: ‘Apparentia’, geschilderd door Victor Hoefnagels, 2011.
Eucharistie en avondmaal kennen drie tijdlijnen: een herbronning op het verleden, een accent op de toekomst, en het heden. Het koninkrijk is immers al onder en in ons. Het gevaar bestaat dat mensen uitgesloten worden van de kerkelijke maaltijdviering. De maaltijd daagt uit om in een wereld vol verscheidenheid, samen gemeenschap te zijn. In mijn denken over de kerkelijke maaltijdviering, beter bekend als eucharistie of avondmaal, speelt een persoonlijke ervaring een belangrijke rol. In mijn vroege jeugd woonde ik, opgroeiend in een traditioneel wit gezin in een rustig Fries dorp, naast een alleenstaande moeder met een dochter van ongeveer mijn

Wellicht ook interessant

Kist van bovenaf gezien met bloemstuk erop
Kist van bovenaf gezien met bloemstuk erop
Premium

De heiligen ons voorgegaan

Allerheiligen en Allerzielen zijn in de protestantse traditie geen gangbare feesten. Niettemin is op tal van plaatsen ook in protestantse kring de gewoonte ontstaan om op of rond Allerzielen de overledenen te gedenken. Nu dit jaar Allerheiligen op een zondag valt en Allerzielen op een maandag, zien wij kansen voor een gedachtenisviering op 1 of 2 november. In het eerste deel van dit artikel belichten wij de relatie tussen Allerheiligen en Allerzielen. Het tweede deel biedt suggesties voor liederen tijdens een gedachtenisviering in het perspectief van Allerheiligen. Deze suggesties zullen ook bruikbaar zijn wanneer de gedachtenis op een andere dag gevierd wordt.

Wijnbeker, tros druiven en brood die op een houten tafel liggen
Wijnbeker, tros druiven en brood die op een houten tafel liggen
None

Thema: Samen aan tafel

In de protestantse kerken kunnen kinderen immers steeds vaker deelnemen aan het Heilig Avondmaal. Dit betekent dat ouders zoeken naar woorden om de betekenis en de waarde van het avondmaal aan hun (jonge) kinderen uit te leggen en zich willen bezinnen op vragen die leven rond kind en avondmaal. Hoe doe je dat als ouders? En hoe kun je als kerkenraad ouders helpen om de betekenis van het avondmaal met kinderen te bespreken? In deze aflevering gaat Elsbeth Gruteke in gesprek met predikant en schrijver Chiel Vleesenbeek. Hij schreef samen met Wim de Groot het boek Samen aan tafel. Met je kind in gesprek over het avondmaal.

Nieuwe boeken