Menu

Premium

Een ontzagwekkend oordeel ten leven

Pathos en oordeel bij de profeten volgens Abraham Joshua Heschel

Wat voor personen waren de bijbelse profeten? Wat is profetie? En wat zeggen de profetische boeken over de God van Israël? Een boeiend antwoord op deze vragen geeft Abraham Joshua Heschel (1909-1972) in zijn indrukwekkende en inspirerende boek The Prophets. Die ‘profetische God’ is een god van pathos. Alleen zo kun je de profeten werkelijk verstaan. Alleen zo gaan zij en gaat hun God werkelijk voor je leven. En zo kun je ook het door hun aangezegde oordeel gaan verstaan. In dit artikel wil ik kort uitleggen wat Heschel bedoelde met dat volgens hem zo belangrijke begrip ‘pathos’. Het is niet eenvoudig om Heschel in een kort artikel als dit goed recht te doen. Ik ga hier bijvoorbeeld niet in op de op zichzelf zeer interessante zaken als context waarin hij tot zijn ideeën kwam, de methode die hij gebruikte en de relatie met zijn overige werk. De vragen hier zijn: Wat kan Heschel ons bijbels-theologisch leren over de profeten? En vooral: welk licht werpt Heschels idee van het pathos van God op het spreken over gericht of oordeel? Ik hoop dat dit artikel nieuwsgierig maakt naar het grote boek van Heschel zelf.

Lees het hele artikel

Wellicht ook interessant

None

Preview: God. Naar een andere filosofie

We beginnen dus nu aan een boekje over denken over God, over de Naam. Goed, maar is dat nog wel nodig? Kan dat zelfs nog wel? Niet dat het taboe zou zijn, nee, merkwaardig genoeg loopt de boekenmarkt over van titels over God en godsdienst. Iedereen schrijft over God tegenwoordig. Sinds kort bestaat het prestigieuze Journal for Continental Philosophy of Religion (Brill). Dat betekent dat er in elk geval interesse wordt getoond in dat filosofische terrein. Theologen, natuurlijk, maar ook filosofen, wetenschappers, politici, kunstenaars en nog anderen kunnen er niet over zwijgen.

None

Nicea voor Nu; hoe een oude belijdenis ons vandaag kan helpen

Drie initiatiefnemers – Jelle Huismans, Margriet Westes en Arnold Smeets – hebben ervoor gezorgd dat 32 schrijvers samen 47 korte, puntige bijdragen schreven over de Geloofsbelijdenis van Nicea. Steeds namen de auteurs een paar woorden uit de belijdenis voor hun rekening, waarover zij twee à drie pagina’s schreven. Dat maakt het tot een zeer toegankelijk boek. Met dank daarvoor: ik heb het met plezier gelezen en hier en daar zinnen onderstreept en smileys of kruisjes gezet bij uitspraken die mij boeiden of juist tegenstonden.

Basis

Boekrecensie Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel door Ludy Fabriek

Het boek Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel is een geweldige uitdaging om je innerlijke relatie met God als je hemelse Vader meer en meer te verdiepen. Het beeld van de ziel als een burcht met zeven verblijven spreekt heel erg tot de verbeelding. Zeker om de ontwikkeling van je geestelijke leven te zien als een reis door die verblijven op weg naar het hart van de burcht: de troonzaal. Het uiteindelijke doel van een kind van God is om zó dicht bij Hem te zijn, dat we volkomen één met Hem zijn. Vandaar dat de subtitel van het boek ook treffend gekozen is: De innerlijke reis naar het hart van God.

Nieuwe boeken