Menu

Premium

Het evangelie volgens Eric-Emmanuel Schmitt

Soms zet een titel van een boek je op het verkeerde been. Het evangelie volgens Pilatus van de Franse schrijver Eric-Emmanuel Schmitt is daar een mooi voorbeeld van. Het boek begint namelijk niet, zoals je verwachten zou, met Pilatus, maar laat eerst uitgebreid een ander aan het woord. De opmaat van het boek bestaat uit een proloog, die zeker eenderde van het boek beslaat. In deze Bekentenis van een ter dood veroordeelde blikt een zekere Yechoua terug op zijn leven. Toen de uitgever het manuscript aan een lezerscommissie voorlegde, werd door velen het voorstel gedaan om het boek zonder deze lange proloog te laten verschijnen en de inhoud van het boek dus eenduidig samen te laten vallen met zijn titel. Nu is er aan de in 2005 uitgekomen editie ook een nawoord toegevoegd: Het dagboek van een gestolen roman. Hierin beschrijft Eric- Emmanuel Schmitt de wordingsgeschiedenis van de roman en zijn reactie bij het horen van dit oneerbare voorstel. Woedend werd hij: ‘Ik kan niet meer stoppen. Ik ben het er absoluut niet mee eens. Ik publiceer dit boek niet zonder zijn twee delen! Ik weiger. Het boek zou anekdotisch worden. De twee mysteries van het christendom zijn de Incarnatie en de Opstanding, mijn twee delen. Liever sterven en ophouden te schrijven!’

Lees het hele artikel

Wellicht ook interessant

Donkere ruimte met open deur waarachter licht schijnt
Donkere ruimte met open deur waarachter licht schijnt
None

Begint het echte leven pas na de dood?

In de nasleep van 9/11 vond de FBI op Boston Airport een koffer die door een logistieke fout van het vliegveld niet was overgeladen bij een overstap. De koffer was van Mohammed Atta die uiteindelijk in de media het gezicht van de kapers zou worden. In de koffer zat een brief met instructies voor de laatste uren van de kapers. “Lach de tegenspoed toe, jongeman, want je bent op weg naar het paradijs”, stond er onder meer, een regel uit een traditioneel Arabisch gedicht. Het draait niet om dit leven maar om wat erna komt, was de strekking.

The good place
The good place
None

Is er voor de moderne mens nog plaats in The Good Place?

Kunnen we ons handelen op aarde punten geven? Pluspunten voor de goede en minpunten voor de slechte daden? In de serie The Good Place is dat het geval. Door genoeg punten te verdienen, kom je na je dood op een hemelachtige plaats waar de eeuwige gelukzaligheid op je wacht. Wat vertelt deze serie over hemel, hel en ethiek? Herma Beuving analyseert The Good Place en laat zien dat ook ‘het goede’ nastreven een keerzijde heeft.    

Nieuwe boeken