Menu

Premium

Petrus op Pinksteren

600 woorden voeden 3000 mensen (Handelingen 2:14-42)

Of die drieduizend nieuwe leden allemaal op het conto van de preek van Petrus geschreven mogen worden, staat nog te bezien. Op de pinksterdag gaan immers Woord en Geest, taal en teken, hand in hand. Net zoals de inhoud en de vorm van een redevoering niet van elkaar te scheiden zijn, is het effect van de preek van Petrus niet te scheiden van de intentie van evangelist Lucas. Deze legt de wankelmoedige visserman in elk geval een interessante redevoering in de mond. Dat is op zichzelf al een mooie retorische compositie: Waar Lucas Petrus eerst ten tonele voert als de man die na de gevangenneming van Jezus tot drie keer toe bruusk verklaart hem niet te kennen (Luc. 22:56-60), staat dezelfde Petrus hier voor het front van de menigte terwijl hij Jezus als Messias en opgestane Heer kenbaar maakt. Dit voorbeeld toont hoe de preek van Petrus niet los te zien is van de totale compositie van het Lucas-Handelingengeschrift. Dat geldt tevens de theologische inhoud: de kwalificatie van Jezus als zoon van David en messias is een echo van de engelenzang in Lucas’ kerstnacht: ‘Vandaag is in de stad van David voor jullie een redder geboren. Hij is de messias, de Heer’ (Luc. 2:11).

Lees het hele artikel

Wellicht ook interessant

None

Symposium ‘Inferno. De ontdekking van de hel’

We hebben het er liever niet over: de hel. Maar Arnold Huijgen, de Theoloog der Nederlanden, schreef er een boek over: Inferno. Daarin biedt Huijgen ons een nieuwe manier van spreken over de hel, want ‘belangrijke theologische tradities schieten daarin tekort.’ Tijdens dit symposium zoekt hij het gesprek met wetenschappers, theologen en kunstenaars over hun ‘heltaal’. Met onder anderen historicus Beatrice de Graaf, theoloog Kees van der Kooi, beeldend kunstenaar Egbert Modderman en schrijver Niña Weijers.

Rechterhamer die op een Bijbel ligt met op de achtergrond een kruis.
Rechterhamer die op een Bijbel ligt met op de achtergrond een kruis.
None

Bijbel en politiek

Al jaren speelt de Bijbel een rol in de politiek – soms als inspiratie, soms als wapen. Regelmatig zien we dat in de Verenigde Staten, maar ook in Nederland grijpen politici regelmatig naar bijbelteksten om hun standpunten kracht bij te zetten. Maar hoe ver ga je daarin? De Bijbel is politiek, of in ieder geval: bepaalde verhalen eruit hebben een duidelijke politieke lading. Als redactie riep dat een aantal vragen op, want hoe moeten we hier mee om gaan? Kan je zomaar de bijbel gebruiken om een politiek punt te maken vandaag de dag? In deze serie hebben we een aantal theologen gevraagd om op deze vragen te reflecteren.

Nieuwe boeken