Menu

Premium

‘Reality is highly overrated’

God in taalwerkelijkheid in Brueggemann’s Theology of the Old Testament

In het algemeen zijn inleidingen van boeken niet de smeuïgste lektuur. De auteur voelt zich verplicht om zijn werk in een historisch of methodisch kader te plaatsen, en kwijt zich me temeer of minder enthousiasme van die taak, maar de lezer weet het allang: het eigenlijke moet nog komen. Bij Brueggemanns Theology of the Old Testament ligt dat anders. Wie dat boek openslaat, wordt al in de inleiding verrast door een aantal statements die er wezen mogen. Wanneer Brueggemann in het historisch overzicht is aangekomen bij Karl Barth’s kritiek op de moderniteit, lezen we: ‘The God of the Bible is not ‘somewhere else’, but is given only in, with and under the text itself.’ (blz. 19, curs. Brueggemann). In een volgend hoofdstuk, als hij spreekt over het belang van de retorische zeggingkracht van de bijbeltekst, stelt hij: ‘Thus even with reference to God, the imaginative, generative power of rhetoric offers to the hearer of this text a God not otherwise known or available or even – dare one say – not otherwise “there.” ’ (blz. 58).

Lees het hele artikel

Wellicht ook interessant

None

Preview: God. Naar een andere filosofie

We beginnen dus nu aan een boekje over denken over God, over de Naam. Goed, maar is dat nog wel nodig? Kan dat zelfs nog wel? Niet dat het taboe zou zijn, nee, merkwaardig genoeg loopt de boekenmarkt over van titels over God en godsdienst. Iedereen schrijft over God tegenwoordig. Sinds kort bestaat het prestigieuze Journal for Continental Philosophy of Religion (Brill). Dat betekent dat er in elk geval interesse wordt getoond in dat filosofische terrein. Theologen, natuurlijk, maar ook filosofen, wetenschappers, politici, kunstenaars en nog anderen kunnen er niet over zwijgen.

None

Nicea voor Nu; hoe een oude belijdenis ons vandaag kan helpen

Drie initiatiefnemers – Jelle Huismans, Margriet Westes en Arnold Smeets – hebben ervoor gezorgd dat 32 schrijvers samen 47 korte, puntige bijdragen schreven over de Geloofsbelijdenis van Nicea. Steeds namen de auteurs een paar woorden uit de belijdenis voor hun rekening, waarover zij twee à drie pagina’s schreven. Dat maakt het tot een zeer toegankelijk boek. Met dank daarvoor: ik heb het met plezier gelezen en hier en daar zinnen onderstreept en smileys of kruisjes gezet bij uitspraken die mij boeiden of juist tegenstonden.

Basis

Boekrecensie Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel door Ludy Fabriek

Het boek Verblijven in de ziel van Esther Stoorvogel is een geweldige uitdaging om je innerlijke relatie met God als je hemelse Vader meer en meer te verdiepen. Het beeld van de ziel als een burcht met zeven verblijven spreekt heel erg tot de verbeelding. Zeker om de ontwikkeling van je geestelijke leven te zien als een reis door die verblijven op weg naar het hart van de burcht: de troonzaal. Het uiteindelijke doel van een kind van God is om zó dicht bij Hem te zijn, dat we volkomen één met Hem zijn. Vandaar dat de subtitel van het boek ook treffend gekozen is: De innerlijke reis naar het hart van God.

Nieuwe boeken