Menu

Basis

Merton – Vrede in het na-christelijk tijdperk

Recensie

wuivend koren in de wind
Joseph Barrientos via Unsplash

Recensie van Thomas Merton, Vrede in het na-christelijk tijdperk.

Cover van Vrede in het na-chiristelijk tijdperk. Geschreven door Thomas Merton.

Het is weer urgent geworden om als christen na te denken over vragen van oorlog en vrede. We hebben enkele decennia gedacht dat de Koude Oorlog voorbij was, maar deze is weer terug met opnieuw het grote gevaar van een dreigende kernoorlog. Recentelijk zijn er daarom vaak parallellen getrokken met de Cubacrisis uit 1962.

De trappistenmonnik Thomas Merton vond toen dat hij, juist als monnik, verplicht was als een van de eersten te zien wat zich zoal in de wereld afspeelde. Hij schreef toen als een bezetene een boek over de vraag of kernwapens gebruikt mochten worden. Daarbij bestudeerde hij hoe het christendom vanaf de begintijd tot in de 20ste eeuw over oorlog heeft gedacht, via het door Augustinus geïntroduceerde begrip ‘rechtvaardige oorlog’. Tot zijn grote frustratie verbood zijn orde de publicatie van het boek. Het werd pas in 2004 uitgegeven.

Dankzij de stichting Thomas Merton-vrienden ligt er nu een goede Nederlandse vertaling die is aangevuld met een voorwoord door de eerder dit jaar overleden vredesactivist Jim Forest en een grondige inleiding over de totstandkoming van het boek door Patricia Burton.

Met voetnoten.

Jan Venderbos werkte in diverse functies in de hulpverlening, onder meer met oorlogs- en geweldsgetroffenen. Hij is gepensioneerd theoloog en geestelijk begeleider, en werkt mee aan Herademing.


Thomas Merton, Vrede in het na-christelijk tijdperk, Damon, Eindhoven, 2022. 192 pp. €19,90. ISBN 9789463403382.


Wellicht ook interessant

Bijbel
Bijbel
Basis

Kunstmatige intelligentie en Bijbelvertaling

De ontwikkelingen in de technologie van tegenwoordig zijn maar nauwelijks bij te houden. Ook op het gebied van Bijbelvertaling is dit te merken. Bijbelvertalers zijn nooit bang geweest voor technologie. Het begon al met de boekdrukkunst, die vertalers toegang gaf tot gedrukte Bijbels, woordenboeken, grammatica’s en commentaren. Later kwamen de computers, die vertalers hielpen bij het verwerken en corrigeren van de tekst, grote hoeveelheden data te doorzoeken en gemakkelijker samen te werken. Vandaag de dag heeft iedereen de mond vol van kunstmatige intelligentie (AI).

Hagar verlaat het huis van Abraham. Schilderij van Rubens.
Hagar verlaat het huis van Abraham. Schilderij van Rubens.
None

Van Hagar tot Handmaid: seks en slavernij in Bijbel en christendom

Wie de gemiddelde Nederlander vraagt wat de belangrijkste elementen van slavernij zijn, zal vermoedelijk al snel iets te horen krijgen over gedwongen arbeid, gebrek aan vrijheid en wellicht iets over racisme. Maar een ander bepalend element in de geschiedenis van slavernij is seks: seks als het doel van slavernij, als ‘bijproduct’ ervan en als middel om het systeem in stand te houden. We denken bij seks en slavernij wellicht in de eerste plaats aan midden-oosterse harems, maar in dit artikel laat ik zien dat het óók een constante is in de geschiedenis van het westerse (Nederlandse) christendom – van de Bijbel tot en met de koloniale periode. In dit korte artikel verken ik die geschiedenis en doordenk haar consequenties, vooral met het oog op de dikwijls traumatische impact voor de betrokken slaafgemaakten.

Malawi
Malawi
Basis

Ik ben een ‘Boss’

Hoe ziet het volgen van Jezus eruit op een plek die je niet goed kent, die je niet goed begrijpt, en die enorm verschilt van de plek waar je vandaan komt? Op die vraag probeert Arjen Zijderveld in deze serie antwoord te geven. In oktober 2025 verhuisde hij samen met zijn vrouw en twee kinderen van 4 en 2 van Nederland naar Malawi, wegens het werk van zijn vrouw. In Malawi komt hij als rijke westerling echter voor allerlei ethische dilemma’s te staan. Dit keer de vraag hoe hij als christen moet omgaan met de hoge status van ‘Boss’.

Nieuwe boeken