Menu

Premium

Tussen sjeool en Sion in de Psalmen

‘De berg is voor de beschouwing, de dalen zijn voor de actie.’ Het is een zin die ik niet ben vergeten, al werd hij inmiddels meer dan twintig jaar geleden geschreven door A.L. Boom, in een bijdrage aan het ‘Italië-nummer’ van het weekblad De Tijd, 28 maart 1986. De uitspraak zelf is al een mooie, maar het echte geheim ervan is voor mij gelegen in het landschap, dat de zin oproept: Umbrië, meer in het bijzonder het dal van Spoleto. Het was in die tijd nog een nagenoeg onbekende regio van Italië en afgezien van Assisi zonder dal vullend massatoerisme; dat stopte toen nog in Toscane. Aange spoord door persoonlijke omstandigheden was ik in de gelegenheid niet alleen het dal goed te leren kennen (met de ‘plaatjes’ van Spello en andere voorbeelden van de stad op de berg), maar ook het gebergte daarboven, de Monte Subasio. En daar, in een plooi van de berg, ligt de Eremo delle Carceri, de plek waar Franciscus en de zijnen zich terugtrokken voor bezinning. Je moet diep bukken om de minieme cel van de kleine broeder te bereiken. Zo wilde hij blijkbaar de weg van de nederigheid leren. Eenmaal daar aangekomen, word je beloond met een wonderbaarlijk uitzicht op de gelijkbenige driehoek van bossen aan weerszijden en het dal daar beneden.

Lees het hele artikel

Wellicht ook interessant

Schilderij De Leviet in Gibea van Gerbrand van den Eeckhout
Schilderij De Leviet in Gibea van Gerbrand van den Eeckhout
Basis

Seks en geweld: Rechters 19-21

Vrouw overlijdt na brute groepsverkrachting. Drie dagen hevige strijd in burgeroorlog: meer dan vijfenzestigduizend slachtoffers onder de strijders. Aantal burgerslachtoffers: onbekend, maar groot. Nee, dit is niet uit de krant van vandaag. Het is een korte samenvatting van wat we lezen in de laatste drie hoofdstukken van hel Bijbelboek Rechters (19-21). Seks en geweld. Wat moeten we met dit oude relaas? Gewoon maar concluderen dat de ontsporingen waarover verhaald wordt, nu eenmaal onontkoombaar zijn als een ‘condition humaine’ – in de zin van: het is nooit anders geweest – of valt er meer over te zeggen?

Lody van de Kamp
Lody van de Kamp
Basis

Korte Metten: Een tweede Rode Lijn op de stoep van de PKN

Vrijdag 20 maart: de Jannekes en de Hanna’s aan de niet zo pro-Israël kant van de PKN trekken hun rode jassen weer aan en doen hun rooie sjaals opnieuw om zodat zij hun zorgen over hun eigen kerkgenootschap nogmaals kunnen laten horen. Na een eerste christelijk Rode Lijn protest enkele maanden geleden volgt nu dus een tweede. Ze zijn boos. Heel boos. In hun ogen maakt de leiding van hun PKN zich, waar het over Israël, Gaza en Palestina gaat, schuldig aan het gebruik van “ontwijkende taal van ‘pijn aan beide kanten’ en misleidende taal over ‘conflict’ en ‘ingewikkeld’. En ook neemt de kerkleiding nog steeds het woord ‘genocide’ niet in de mond.” Zo schrijven de initiatiefnemers van dit tweede Rode Lijn protest in hun oproep in Nieuw Wij op 2 maart.

Nieuwe boeken