Menu

Basis

Merton – Vrede in het na-christelijk tijdperk

Recensie

wuivend koren in de wind
Joseph Barrientos via Unsplash

Recensie van Thomas Merton, Vrede in het na-christelijk tijdperk.

Cover van Vrede in het na-chiristelijk tijdperk. Geschreven door Thomas Merton.

Het is weer urgent geworden om als christen na te denken over vragen van oorlog en vrede. We hebben enkele decennia gedacht dat de Koude Oorlog voorbij was, maar deze is weer terug met opnieuw het grote gevaar van een dreigende kernoorlog. Recentelijk zijn er daarom vaak parallellen getrokken met de Cubacrisis uit 1962.

De trappistenmonnik Thomas Merton vond toen dat hij, juist als monnik, verplicht was als een van de eersten te zien wat zich zoal in de wereld afspeelde. Hij schreef toen als een bezetene een boek over de vraag of kernwapens gebruikt mochten worden. Daarbij bestudeerde hij hoe het christendom vanaf de begintijd tot in de 20ste eeuw over oorlog heeft gedacht, via het door Augustinus geïntroduceerde begrip ‘rechtvaardige oorlog’. Tot zijn grote frustratie verbood zijn orde de publicatie van het boek. Het werd pas in 2004 uitgegeven.

Dankzij de stichting Thomas Merton-vrienden ligt er nu een goede Nederlandse vertaling die is aangevuld met een voorwoord door de eerder dit jaar overleden vredesactivist Jim Forest en een grondige inleiding over de totstandkoming van het boek door Patricia Burton.

Met voetnoten.

Jan Venderbos werkte in diverse functies in de hulpverlening, onder meer met oorlogs- en geweldsgetroffenen. Hij is gepensioneerd theoloog en geestelijk begeleider, en werkt mee aan Herademing.


Thomas Merton, Vrede in het na-christelijk tijdperk, Damon, Eindhoven, 2022. 192 pp. €19,90. ISBN 9789463403382.


Wellicht ook interessant

Gods slaafgemaakten
Gods slaafgemaakten
None

Thema: Gods slaafgemaakten

In deze aflevering gaat Elsbeth Gruteke in gesprek met Martijn Stoutjesdijk. De aanleiding is het boek Gods slaafgemaakten. Theoloog en historicus Martijn Stoutjesdijk is een diepgravend onderzoek naar de rol van het christendom in het slavernijverleden, in het bijzonder dat van Nederland. Het slavernijverleden van Nederland is immers een zwarte bladzijde. Martijn Stoutjesdijk laat zien hoe in de Bijbel, de vroege kerk en de vroegmoderne tijd werd gepleit voor slavernij maar ook hoe vrije en slaafgemaakte christenen door de eeuwen heen tegenwicht boden. Stoutjesdijk toont dat het er soms om spande en hoe de geschiedenis onfortuinlijk toch de kant van de slavernij koos.

None

“Ik zoek geen Bunnikside-light in het geloof.”

Heilig gras, clubiconen, de hand van God – in de voetbalwereld barst het van de religieuze symboliek. Supporters zingen op zondag hun liederen, verlangen vurig naar een overwinning en danken het team na de weelde van drie punten. Bovendien lijkt er op het professionele veld ruimte te zijn voor ‘echte’ religie. We zien voetballers kruisjes slaan, het gras kussen en bezield omhoog wijzen na een doelpunt. In deze artikelserie leggen we voetbal en geloof naast elkaar: wat hebben ze gemeen en wat juist niet? Dit keer lezen we hoe Kees van Ekris als voormalig Theoloog der Nederlanden de Bunnikside van FC Utrecht bezocht.

Man met zijn handen voor zijn mond
Man met zijn handen voor zijn mond
Basis

De subtiele wreedheid van categorieën

Mensen zijn geobsedeerd door patronen. We vinden ze in de sterren, in de grond, en wie goed op let ziet ze ook in andere mensen. Het herkennen van patronen kan noodzakelijk zijn, omdat het ons helpt een complexe wereld te categoriseren en te navigeren. Toch kleeft er ook een schaduwzijde aan: wanneer patronen gebruikt worden om een andere groep te controleren, te definiëren of zelfs te schaden. Op het moment dat categorieën worden verheven van voorlopige beschrijvingen naar onbetwistbare waarheden, volgt schadelijk gedrag in onze meest intieme omgevingen en in onze belangrijkste instellingen. In gezinnen spreken we bijvoorbeeld over de “verantwoordelijke eerstgeborene kinderen” en zien we hoe die labels geleidelijk verharden tot verwachting. In samenlevingen worden mensen ingedeeld in “verdienstelijk” of “onwaardig,” en vervolgens wordt daar beleid op gemaakt. Wat begint als een handige mentale snelweg verandert langzaam in een script dat bepaalt wie mag floreren en wie klein moet blijven.

Nieuwe boeken